JEDNA DRUHEJ RIEKLA
detský koncert, slovenské riekanky a piesne pre deti v úprave Borisa Lenka

Sobota 22. 9. 2018 / 15:30 / design factory


 

Hudobné úpravy: Boris Lenko
Ilustrácie: Hana Naglik
Animácia: Daniela Muranová
Dramaturgia a réžia: Silvester Lavrík

Janka Gazdíková – flauta, Branislav Dugovič – klarinet, Juraj Griglák – kontrabas, basgitara, Boris Lenko – akordeón, klávesy, Štefan Bugala – perkusie, vibrafón
Spectrum Quartett
Ján Kružliak – 1. husle, Adam Novák – 2. husle
Peter Dvorský – viola, Branislav Bielik – violončelo
Detský spevácky zbor Základnej umeleckej školy v Bánovciach nad Bebravou
Simoneta Adamková – zbormajsterka

Tvorba pre deti si vyžaduje dospelého tvorcu, povedal mi pred rokmi filozof a dramaturg Ľubomír Šárik, jedna z kľúčových postáv divadla pre deti na Slovensku. Dlho trvalo, kým som sa dokázal aspoň priblížiť k pravému významu jeho slov. Keď mi to začalo dochádzať, hovoril som o tom s Borisom Lenkom, človekom, ktorého vnímavosť voči potrebám detí sa v tom čase práve začala prebúdzať. A ja som pochopil, že náhle dospel. Stal sa totiž otcom. Hrdým otcom. Ja som otcom už tak dlho, že sa začínam sám seba pýtať, či som tú peknú a zaujímavú fázu života, keď som mal povinnosť správať sa zodpovedne, náhodou neprehliadol. Povedali sme si teda, že urobíme skúšku správnosti a urobíme niečo pre deti. Deti našich detí. A tak Boris svoju hudobnú inteligenciu, ktorú považujem za výnimočnú, dal do služieb projektu, s ktorým by sme sa spolu s kolegyňami a kolegami radi pridali k takým multižánrovým dielam pre deti, ktoré ich nepredpojatému vnímaniu estetizovanej skutočnosti idú oproti aj ďalej, než do polovice cesty. No namiesto toho, aby sme im znižovali horizonty predstavivosti tým, že si kľakneme na kolená a budeme predstierať, že svet je dopoludnia cukráreň a popoludní detská izba, pokúsime sa zobrať ich výlet tam, kde to vie byť aj znepokojivé, aj komplikované, aj kruté. Tam, kde je to jednoducho zaujímavé a nebojme sa toho – aj zradne pekné.
Pri tvorbe projektu nám bola priznanou inšpiráciou kompozícia s názvom Varila myšička kašičku autorov Eugena Suchoňa a Ľudovíta Fullu. Sme presvedčení, že každá generácia detí má právo napiť sa zo zdrojov kultúrnej pamäte tak, aby jej nezabehlo. V konečnej podobe kompozíciu Jedna druhej riekla doplní ilustrovaný spevník a audiokniha. Aby nedošlo k omylu – tento návod na jej použitie nie je adresovaný deťom, ale tým, ktorí môžu deti k našej ponuke na tvorivý rozhovor priviesť.
Silvester LAVRÍK

Bola to len hra. Po rozhovore so Silvestrom – poďme urobiť niečo pre deti – som sa začal hrať s materiálom, ktorý sme si určili. Piesne pre deti. Malé deti. Ja hudobne, on obrazne. Hudobné je hotové, obrazné ešte nie. Spojil som to promenádou, keď som si uvedomil, že už to nie je hra. Aj keď hra zostala. Pre deti, nie pre nás. Pre nás to bola práca. Radostná.
Boris LENKO

IRON LIBRI s. r. o., v spolupráci so Súkromnou základnou umeleckou školou Slovenský Grob. Projekt vznikol s podporou Bratislavského samosprávneho kraja a z verejných zdrojov Slovenskej republiky bol podporený aj prostredníctvom Fondu na podporu umenia.


KÚPIŤ LÍSTKY
V PREDAJI JE AJ PERMANENTKA PLATNÁ NA VŠETKY KONCERTY.

FACEBOOK / aktuálne informácie