záverečný koncert

sunday 26/09/2021 19.00

Great Concert Hall of the Slovak Radio & online

Beethoven-Brahms-Bruch

I. KARŠKO, M. SVETLÍK, M. PETRÍKOVÁ, P. ŠARAY, husle / M. RUMAN, D. RUMLER, viola / J. LUPTÁK, K. ZAJACOVÁ, violončelo / R. VIZVÁRY, kontrabas

Záverečný koncert Konvergencií ponúkne Beethovenove bagately v úprave D. Rumlera a dve veľké romantické diela, Sláčikové sexteto B dur Johannesa Brahmsa a neskoré Sláčikové okteto B dur Maxa Brucha. 

viac o koncerte >

Programme

Ludwig van Beethoven (1770 – 1827)
Bagately/Bagatelles, opp. 33, 119, 126 (výber/selection)
upr. pre sláčikové sexteto/arr. for string sextet D. Rumler

6 bagatel, op. 126/6 Bagatelles, Op. 126
č. 2 g mol: Allegro
11 bagatel, op. 119/11 Bagatelles, Op. 119
č. 11 B dur: Andante ma non troppo
č. 5 c mol: Risoluto
7 bagatel, op. 33/7 Bagatelles, Op. 33
č. 5 C dur
Bagatela č. 25 a mol WoO 59 „Pre Elišku“

Johannes Brahms (1833 – 1897)
Sláčikové sexteto č. 1 B dur op. 18/String Sextet No. 1 in B-flat Major, Op. 18 

Igor KARŠKO, Marián SVETLÍK, husle/violin
Martin RUMAN, Daniel RUMLER, viola/viola
Jozef LUPTÁK, Katarína ZAJACOVÁ, violončelo/cello

Max Bruch (1838 – 1920)
Sláčikové okteto B dur, op. posth./Octet for Strings in B-flat Major, Op. posth.

Igor KARŠKO, Marián SVETLÍK, Michaela PETRÍKOVÁ, Peter ŠARAY, husle/violin
Martin RUMAN, Daniel RUMLER, viola/viola
Jozef LUPTÁK, violončelo/cello
Robert VIZVÁRY, kontrabas/double bass

Záverečný koncert Konvergencií ponúkne Beethovenove bagately v úprave D. Rumlera a dve veľké romantické diela, Sláčikové sexteto B dur Johannesa Brahmsa a neskoré Sláčikové okteto B dur Maxa Brucha.  Sýty zvuk sláčikov, dialógy nástrojov, dramatické gestá, silné emócie, okamihy intimity i introspekcie. Koncert pre sláčikové nástroje z diel romantikov pre festival naštudoval vo Švajčiarsku pôsobiaci huslista Igor Karško. 

//

Trvanie koncertu: 70 minút
Vstupenky: 15 EUR / zľavnený 10 EUR

predošlé podujatia

sunday 05/09/2021 19.00

Elektrárňa Piešťany

Presence / Ensemble Opera DiversaCZ & Jozef LUPTÁK

Ensemble Opera Diversa (CZ), Jozef LUPTÁK, violončelo, Gabriela TARDONOVÁ (CZ), dirigentka

Hudba ako modlitba, koncert ako priestor pre reflexiu.

Tri orchestrálne diela súčasných skladateľov v inšpirujúcich industriálnych priestoroch zrekonštruovanej Elektrárne v Piešťanoch. Otvárací koncert medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie.

viac o koncerte >

Ensemble Opera Diversa (CZ)
Jozef LUPTÁK, violončelo/cello
Gabriela TARDONOVÁ (CZ), dirigentka/conductor

Programme

Jevgenij Iršai (*1951)
Maariv (2013) monológ pre violončelo a sláčikový orchester

Martin Wiesner (*1985)
Paprsky světla (2021), slovenská premiéra

Pēteris Vasks (*1946)
Koncert pre violončelo č. 2 „Klātbūtne“ (2011/2012)
I. Cadenza – Andante cantabile
II. Allegro moderato
III. Adagio

Kompozícia ako modlitba v tónoch, hudba ako čas reflexie, koncert ako priestor pre kontempláciu. Úvodné podujatie medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie ponúkne tri orchestrálne diela súčasných skladateľov. Okrem  Maariv, sugestívnej modlitby pre violončelo od Jevgenija Iršaia zaznie aj nová kompozícia inšpirovaná hrou svetla od českého skladateľa Martina Wiesnera, ktorú vystrieda violončelový koncert Klātbūtne („Presence“) od jedného z najuznávanejších tvorcov dneška, lotyšského skladateľa Pēterisa Vasksa. Dielo, ktoré premiérovala Sol Gabetta, vzniklo na objednávku súboru Amsterdam Sinfonietta. S brnianskym orchestrom Ensemble Opera Diversa pod taktovkou Gabriely Tardonovej sa v koncerte Pēterisa Vasksa ako sólista predstaví violončelista Jozef Lupták.  

Ensemble Opera Diversa (CZ) – je súbor profesionálnych hudobníkov a spevákov sústreďujúci sa na objavné hudobné a divadelné projekty. Na svojom konte má sedem celovečerných opier, dve desiatky miniopier, desať pôvodných orchestrálnych skladieb a množstvo klasického repertoáru. Komorný orchester, ktorý vznikol v roku 2005, vedie Jan Bělohlávek. Programy orchestra spájajú hudbu 20. storočia so súčasnými dielami (prevažne Ondřej Kyas a spriaznení autori). Súbor sa dramaturgiami i interpretačným nasadením snaží o dialóg s otvoreným poslucháčom.  

Gabriela Tardonová (dirigentka, CZ) – pochádza z Karvinej. Študovala na Pedagogickej fakulte Ostravskej univerzity, na JAMU v Brne a a na Univesität für Musik und darstellende Kunst v Grazi. Špecializuje sa na uvádzanie súčasných opier, pôsobí ako dirigentka orchestra Mladí brněnští symfonikové. S Ensemble Opera Diversa pravidelne spolupracuje od roku 2006; s veľkým úspechom uviedla opery Jsem kněžna blaznů L. Nota a O. Sommerovej a Janáčkovu Šárku v inštrumentácii O. Kyasa. V posledných rokoch pôsobí ako hlavná dirigentka Ensemble Opera Diversa aj v orchestrálnych projektoch.  

Jozef Lupták (violončelo) – je zakladateľom a umeleckým riaditeľom medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie, ktorý sa od svojho vzniku v roku 1999 zaradil k najprestížnejším hudobným podujatiam na Slovensku. Absolvent konzervatória a VŠMU v Bratislave pokračoval v štúdiách na Royal Academy of Music v Londýne (R. Cohen) a v Banff Centre for Arts v Kanade (A. Parisot, E. Meyer, T. Tsutsumi). Patrí k umelcom formujúcim hudobný a kultúrny priestor na Slovensku, za čo mu bolo udelených niekoľko cien (Cena Ministra Kultúry SR, Cena F. Kafendu), ako aj nominácií na rôzne ocenenia (Krištáľové krídlo, Cena Nadácie Tatra Banky, Český Lev a Slnko v Sieti za hudbu k filmu Amnestie). Účinkuje na domácich i medzinárodných pódiách od USA po Nový Zéland. Ako vyhľadávaný komorný hráč spolupracuje s poprednými svetovými umelcami a ansámblami (R. Cohen, D. Rowland, V. Mendelssohn, B. Schmid, I. van Keulen, A. Serdar, The Hilliard Ensemble, Fine Arts Quartet) ako aj s významnými dirigentmi (A. Parrott, J. Bělohlávek, D. Gazon, D. Héja, A. Mogrelia). Medzi jeho pravidelných komorných spoluhráčov patria I. Karško, M. Ruman, N. Škuta, B. Lenko a mnohí ďalší. Pravidelne vedie majstrovské kurzy (Taliansko, Maďarsko, USA, Anglicko), v posledných rokoch ich organizuje v rámci Konvergencií aj na Slovensku. Od založenia Spoločnosti M. Vargu v r. 2017 je jej výkonným predsedom. Realizoval množstvo CD nahrávok (o. i. Bachove Suity pre sólové violončelo, Brahmsove sonáty, premiéry diel V. Godára, crossoverové projekty After Phurikane, Chassidic Songs, Uspávanky či vlastnú tvorbu na CD Free in One). Napriek pandémii sa mu aj v uplynulých sezónach podarilo uskutočniť viacero zaujímavých koncertov. Patrí medzi ne česká premiéra Violončelového koncertu „Presence“ od P. Vasksa so súborom Ensemble Opera Diversa, recitál v Slovenskej filharmónii a JL turné po slovenských mestách s hudbou J. S. Bacha a ďalších skladateľov. Pripravuje novú nahrávu Bachových Suít pre sólové violončelo, ku ktorým sa vracia po vyše 20 rokoch, bude pokračovať aj v nahrávkach vlastnej tvorby. Počas lockdownu bol jeden z prvých slovenských umelcov, ktorý dokázal preniesť svoje aktivity plnohodnotne do online priestoru. Medzi ne patria aj dva online koncerty spájajúce trojicu miest Portland, Londýn a Bratislavu. Minulý rok mu vyšla kniha rozhovorov s Ivanom Ježíkom nazvaná Dotknúť sa zvukom. / www.jozefluptak.com

 //

Trvanie koncertu: 60 minút
Vstupenky: 20 EUR / zľavnený 15 EUR

Thursday 09/09/2021 19.00

Great Concert Hall of the Slovak Radio & online

Dominic MILLER: Absinthe & Zuzana Mojžišová / dvojkoncert

Dominic MILLER, Ziv RAVITZ, Nicolas FISZMAN, Jacob KARLZON
Podmanivé spojenie jazzu, popu, akustického folku, súčasnej hudby, latino a tanga. Koncertná podoba albumu Absinthe Stingovho dlhoročného spoluhráča Dominica Millera.

//

Zuzana MOJŽIŠOVÁ / R. Andris / S. Palúch / M. Skuta
Piesne z albumu Puščaňa, staršie i nové skladby špeciálne upravené pre komorné obsadenie

viac o koncerte >

Dominic Miller: Absinthe

Dominic MILLER – gitara
Ziv RAVITZ – bicie
Nicolas FISZMAN – basová gitara
Jacob KARLZON – klavír

Do diskografie anglického gitaristu Dominica Millera, ktorý už tri dekády sprevádza na nahrávkach i na pódiách ikonu populárnej hudby Stinga a spolupracoval s umelcami ako Phil Collins, The Chieftains, Paul Young, Nigel Kennedy či Peter Gabriel, pribudol nedávno už desiaty sólový album nazvaný Absinthe (ECM 2019). Jeho koncertnú podobu príde Dominic Miller na pozvanie festivalu Konvergencie predstaviť s triom vynikajúcich hudobníkov do Bratislavy. Hudba albumu Absinthe, ktorý produkoval Manfred Eicher, sa rodila v slnkom prežiarenom južnom Francúzsku a podľa Millerových slov ju inšpirovalo umenie impresionistických maliarov. Výsledkom je podmanivá kombinácia jazzu, popu, akustického folku, súčasnej hudby a štýlových prvkov latino a tanga. Kritika charakterizovala Millerov najnovší album ako atmosferický, lyrický a komorný, spájajúci eleganciu zvuku akustickej gitary, folkový šarm, silu rocku a slobodu jazzu, ktorého hudba dokáže zaujať poslucháčov jazzu i klasickej hudby.

Pred koncertom Dominica Millera vystúpi Zuzana Mojžišová s komornou verziou projektu Puščaňa. Na pódiu ju budú sprevádzať štýlovo všestranní multiinštrumentalisti Rasťo Andris (píšťalky, fujara, drumbľa, gajdica), Stano Palúch (husle, mandolína) a Miki Skuta (klávesy, spev). Okrem piesní z aktuálneho albumu zaznejú aj staršie a dve nové skladby v úprave pre toto komorné obsadenie.

DOMINIC MILLER
nový album ABSINTHE (ecm records) ON TOUR 2021

Dominic Miller, ktorý je širšiemu publiku známy najmä ako Stingov gitarista, je tiež úspešným sólovým umelcom. Renomé vo svete hudby si medzi interpretmi i fanúšikmi získal aj vďaka deviatim autorským albumom, ku ktorým nedávno pribudlo CD Absinthe (ECM, 2019).

Dominic Miller sa narodil v Buenos Aires do anglicko-írskej rodiny, študoval hru na gitare na Berklee College a Guildhall School of Music v Londýne a od 80. rokov sa stal vyhľadávaným hudobníkom, ktorý spolupracoval s umelcami ako Phil Collins, The Chieftains, Eddi Reader, Katie Melua, Bryan Adams, Paul Young, Nigel Kennedy, Peter Gabriel či Tina Turner. Od albumu The Soul Cages (1991) účinkoval na každej Stingovej nahrávke a na tisíckach koncertov bývalého frontmana skupiny Police. Je tiež spoluautorom hitov ako Shape Of My Heart či La Belle Dame sans regrets.

Album Absinthe vznikal v štúdiu „La Buissonne“ na juhu Francúzska s kvartetom špičkových hudobníkov: Manu Katché (bicie), Nicolas Fiszman (basgitara), Mike Lindup (klavír, klávesy) a Santiago Arias (bandoneón). Výsledkom je fascinujúca kombinácia jazzu, popu, akustického folku, súčasnej hudby a štýlových prvkov latino a tanga. V Bratislave, kde Dominic Miller vystúpi na pozvanie festivalu Konvergencie, sa predstaví so Zivom Ravitzom (bicie), Nicolasom Fiszmanom (basová gitara) a Jacobom Karlzonom (klávesy). 

https://www.ecmrecords.com/shop/1542704836

//

Trvanie dvoj-koncertu: 2 x 60 minút, s prestávkou
Vstupenky: 30 EUR / zľavnený 25 EUR

sunday 12/09/2021 11.00

Galéria mesta Bratislavy

O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu / detský koncert

Ivan ŠILLER, klavír / Daniel HEVIER, čítanie

Program z nedávno vydanej detskej tvorby pre klavír Mariána Vargu zo zbierky O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu.

viac o koncerte >

Ivan ŠILLER, klavír/piano

Program z nedávno vydanej detskej tvorby pre klavír Mariána Vargu zo zbierky O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu. Tvorba Mariána Vargu priniesla nečakané a vzácne prekvapenia aj po jeho odchode. Dvadsať novoobjavených klavírnych skladieb z jeho raného obdobia, keď bol žiakom ZUŠ a zároveň navštevoval hodiny kompozície u profesora Jána Cikkera dostalo začiatkom roka vďaka spolupráci Konvergencií a Spoločnosti Mariána Vargu podobu knihy, nahrávky i koncertného prevedenia. Príbehy Mariána Vargu a jeho cesty k hudbe prečíta Daniel Hevier, spoluautor knihy.

Pri návšteve Galérie mesta Bratislavy môžete okrem koncertu a expozícií zažiť aj „Ruky v hmote“ – samoobslužné dielne pre rodiny s deťmi k výstave Juraja Gavulu. Budete sa môcť dotknúť sochárskeho materiálu a vyrobiť si model sochy.

//

Trvanie koncertu: 40 minút
Vstupenky: 5 EUR / deti do 3 rokov zdarma

sunday 12/09/2021 19.00

Primaciálny palác

CELLO DUO / R. Cohen & J. Lupták

Robert COHEN (UK), Jozef LUPTÁK, violončelo

Koncert umelcov, pre ktorých je komorná hudba súčasťou bytia. Koncert učiteľa a žiaka. Koncert priateľov.

viac o koncerte >

Robert COHEN (UK), violončelo/cello
Jozef LUPTÁK, violončelo/cello

Programme
J. S. Bach, V. Godár, P. Zagar, R. Glière

Koncert umelcov, pre ktorých je komorná hudba súčasťou bytia. Koncert učiteľa a žiaka. Koncert priateľov. Cello Duo, komorný koncert svetoznámeho britského violončelistu Roberta Cohena a umeleckého riaditeľa Konvergencií Jozefa Luptáka z diel Johanna Sebastiana Bacha, Vladimíra Godára, Petra Zagara a Reinholda Glièra.

//

Trvanie koncertu: 60 minút
Vstupenky: 20 EUR / zľavnený 15 EUR

Thursday 16/09/2021 19.00

Great Concert Hall of the Slovak Radio & online

Voces intimae / Meta4 Quartet (FI)

Antti TIKKANEN, husle / Minna PENSOLA, husle / Atte KILPELÄINEN, viola / Tomas DJUPSJÖBACKA, violončelo

Víťazi Šostakovičovej a Haydnovej súťaže, držitelia ocenenia „BBC New Generation Artist“. Meta4 Quartet, jedno z najúspešnejších fínskych zoskupení klasickej hudby uvedie na pozvanie Konvergencií v Bratislave diela Haydna a svojich krajanov, Kaije Saariaho a Jeana Sibelia.  

viac o koncerte >

Meta4 Quartet (FI)
Antti TIKKANEN, husle
Minna PENSOLA, husle
Atte KILPELÄINEN, viola
Tomas DJUPSJÖBACKA, violončelo

Programme

Joseph Haydn (1732 – 1809)
Sláčikové kvarteto č. 25 C dur  op. 20/2/String Quartet No. 25 in C Major, Op. 20/2 Hob. III:32
I. Moderato
II. Capriccio: Adagio
III. Minuet: Allegretto
IV. Fuga a quattro soggetti: Allegro

Kaija Saariaho (*1952)
Terra Memoria (2006) 

Jean Sibelius (1865 – 1957)
Sláčikové kvarteto d mol, op. 56Voces intimae“/String Quartet in D Minor, Op. 56  “Voces intimae
I. Andante – Allegro molto moderato
II. Vivace
III. Adagio di molto
IV. Allegretto (ma pesante)
V. Allegro

Sláčikové kvarteto Meta4 zvíťazilo v roku 2004 na Šostakovičovej súťaži v Moskve, o tri roky neskôr si mladí umelci odniesli víťazstvo z Haydnovej súťaže vo Viedni a v rokoch 2008 – 2010 súbor získal ocenenie “BBC New Generation Artist”. V súčasnosti patrí Meta4 Quartet medzi najúspešnejšie fínske hudobné telesá, kritika vyzdvihuje repertoárovú všestrannosť, technickú dokonalosť hry a pódiovú charizmu štvorice hudobníkov. Na pozvanie medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie uvedie Meta4 Quartet v Bratislave hudbu Josepha Haydna a diela svojich krajanov: skladbu-spomienku Terra Memoria od súčasnej fínskej skladateľky Kaaije Saariaho a sláčikové kvarteto-meditáciu Voces intimae od Jeana Sibelia.

http://www.meta4.fi/

//

Trvanie koncertu: 75 minút
Vstupenky: 20 EUR / zľavnený 15 EUR

friday 17/09/2021 19.00

Great Concert Hall of the Slovak Radio & online

Dialógy

Nora SKUTA, klavír / Rupert STRUBER (AT), perkusie / Martin RUMAN, viola / Jozef LUPTÁK, violončelo

Dialógy skladateľských poetík v hudbe včerajška i dneška. Virtuózna štúdia „in C“ americkej skladateľky Hannah Lash, pocta Philippa Hurela priekopníkovi spektralizmu Gérardovi Griseymu, kompozícia Mikiho Skutu a nádherná jesenná hudba Brahmsovho Klarinetového tria vo verzii s violou.  

viac o koncerte >

Nora SKUTA, klavír
Rupert STRUBER (AT), perkusie
Martin RUMAN, viola
Jozef LUPTÁK, cello

Programme
Hannah Lash (*1981)
C  pre klavír a vibrafón (2011) / C for piano and vibraphone
slovenská premiéra/Slovak première

Miki Skuta (*1960)
Photo dialóg pre vibrafón a klavír (2021) / Photo dialogue for vibraphone and piano 

Philippe Hurel (*1955)
Tombeau – In memoriam Gérard Grisey (1999)
slovenská premiéra/Slovak première 

Johannes Brahms (1833 – 1897)
Klavírne trio a mol, op. 114 (verzia s violou) / Piano Trio in A Minor, Op. 114 (viola version)

Dialógy skladateľských poetík, rozhovory klavíra, bicích a sláčikových nástrojov v podobe virtuóznej štúdie „in C“ od súčasnej americkej skladateľky Hannah Lash, pocty Philippa Hurela francúzskemu priekopníkovi spektralizmu Gérardovi Griseymu, novej verzie kompozície Mikiho Skutu a nádhernej jesennej hudby Brahmsovho Klarinetového tria vo verzii s violou. Hudba včerajška i dneška, hudba, ktorá nepozná čas. Hudba, ktorá spája, hudba ako ju na Konvergenciách máme radi. V prvej polovici koncertu sa predstavia dvaja členovia Österreichisches Ensemble für Neue Musik, vynikajúca slovenská klaviristka Nora Skuta a rakúsky hráč na bicích nástrojoch Rupert Struber.  

//

Trvanie koncertu: 60 minút
Vstupenky: 15 EUR / zľavnený 10 EUR

saturday 18/09/2021 16.00-22.00

Dom Albrechtovcov & Klarisky

Bratislavská noc komornej hudby

M. KUŠTÁROVÁ, flauta / M. VEĽAS, hoboj / M. NOVÁK (CZ), lesný roh / P. BIELY, D. RUMLER, husle / Martin RUMAN, viola / Jozef LUPTÁK, violončelo / T. NAGY, kontrabas / Miki SKUTA, klavír / J. PALOVIČOVÁ, klavír

Akadémia komornej hudby / Rozhovory o hudbe / Bartók – Kodály – Dohnányi / Čítanie z tvorby M. Lasicu / Dohnányi – Hummel

viac o koncerte >

Akadémia komornej hudby / Rozhovory o hudbe / Bartók – Kodály – Dohnányi / Čítanie z tvorby M. Lasicu / Dohnányi – Hummel

Tradičný festivalový maratón Konvergencií so zriedkavo uvádzanými dielami v Bratislave pôsobiacich skladateľov Johanna Nepomuka Hummela a Ernő Dohnányiho, čítanie z textov Milana Lasicu, predkoncertné rozhovory a predstavenie diel laureátov Skladateľskej súťaže Konvergencií 2021 (M. Blažek, R. Grimm, Ľ. Kubizna, B. Tomášková, S. Buch) v Klariskách. 

 

BNKH / Blok 1
16.00 / Klarisky / Premiéry laureátov skladateľskej súťaže
predstavenie diel laureátov Skladateľskej súťaže Konvergencií 2021 (M. Blažek, R. Grimm, Ľ. Kubizna, B. Tomášková, S. Buch)

-trvanie koncertu: 40 minút bez prestávky-
-dobrovoľné vstupné na mieste koncertu-

 

BNKH / Blok 2
17:30 – 20:15 / Záhrada A Dom Albrechtovcov
Rozhovory o hudbe / Bartók – Kodály – Dohnányi / Čítanie z tvorby M. Lasicu
Peter BIELY, husle/violin
Martin RUMAN, viola/viola
Jozef LUPTÁK, violončelo/cello

PROGRAM

Rozhovory o hudbe / pre-concert talks

Béla Bartók (1881 – 1945) 
44 duet pre dvojo huslí Sz. 98 (výber)/44 Duos for Two Violins Sz. 98 (selection)

Zoltán Kodály (1882 – 1967)
Duo pre husle a violončelo op. 7/Duo for Violin and Violoncello in D Minor, Op. 7

Ernő Dohnányi (1877 – 1960)
Serenáda C dur pre sláčikové trio op. 10/Serenade in C Major for String Trio, Op. 10

Čítanie z tvorby M. Lasicu
Boris FARKAŠ / výber zostavil Tomáš HUDÁK

-vstupné BNKH / Blok 2: 12 EUR / 10 EUR zľava (študenti, dôchodcovia, ZŤP)-
-spoločný lístok na celý program BNKH: 22 EUR / 18 EUR zľava-
-trvanie podujatia: 3 hodiny s 2 prestávkami-

 

BNKH / Blok 3
20:45 / Klarisky / Dohnányi – Hummel 

Ernő Dohnányi (1877 – 1960)
Klavírne kvinteto č. 2 es mol op. 26/Piano Quintet No. 2 in E-flat Minor, Op. 26
Peter BIELY, 1. husle/1st violin
Daniel RUMLER, 2. husle/2nd violin
Martin RUMAN, viola/viola
Jozef LUPTÁK, violončelo/cello
Miki SKUTA, klavír/piano

Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837)
Klavírne septeto č. 1 d mol op. 74/Septet No. 1 in D Minor, Op. 74

Martina KUŠTÁROVÁ, flauta/flute
Matúš VEĽAS, hoboj/oboe
Martin NOVÁK (CZ), lesný roh/French horn
Martin RUMAN, viola/viola
Andrej GÁL, violončelo/cello
Tibor NAGY, kontrabas/double bass
Jordana PALOVIČOVÁ, klavír/piano

-vstupné BNKH / Blok 3: 15 EUR / 12 EUR zľava (študenti, dôchodcovia, ZŤP)-
-spoločný lístok na celý program BNKH: 22 EUR / 18 EUR zľava-
-trvanie koncertu: 60 minút bez prestávky-

//

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.

Vstup na všetky podujatia sa riadi aktuálnymi protipandemickými opatreniami. Pre aktuálne informácie sledujte webstránku www.konvergencie.sk a www.facebook.com/konvergencie

Sem vložte text nadpisu

sunday 19/09/2021 19.00

Veľký evanjelický kostol

Soli Deo Gloria

Ján Vladimír MICHALKO, organ / Juraj BARTOŠ, trúbka / Boris LENKO, akordeón / Jozef LUPTÁK, violončelo

Koncert z duchovnej hudby a improvizácií venovaný jubileu významnej osobnosti slovenského interpretačného umenia, organistovi, pedagógovi, organizátorovi festivalu Slovenské historické organy, profesorovi Jánovi Vladimírovi Michalkovi.

viac o koncerte >

Ján Vladimír MICHALKO, organ/organ
Juraj BARTOŠ, trúbka/trumpet
Boris LENKO, akordeón/accordion
Jozef LUPTÁK, violončelo/cello

Programme
Johann Christian Heinrich Rinck (1770 – 1846)        
Prelúdium a fúga č. 12, op. 55 (B-A-C-H)/Prelude und fugue No. 12, Op. 55 (from Practische Orgelschule Vol. 5)

Sólové improvizácie na B-A-C-H 

Johann Sebastian Bach (1685 –1750)
Chorálová predohra „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ“ BWV 639/Chorale prelude "Ich ruf zu dir Herr Jesu Christ" BWV 639

Olivier Messiaen (1908 – 1992)                    
Livre du Saint-Sacrement: I. Adoro te:Je vous adore, ô Divinité cachée!“ („Vzývam Ťa v pokore, skrytá Božskosť!“)

Le Banquet céleste: „Celui qu mange ma chair et boit mong sang demeure en moi et moi en lui.“ („Kto je moje telo a pije moju krv zostáva vo mne a ja v ňom.“ J 6, 56)

Improvizácia na modálnu tému (modus 1 O. Messiaena)

 

„Soli Deo Gloria“ (Sláva jedinému Bohu), týmito slovami končieval Johann Sebastian Bach svoje partitúry. Koncert zostavený z diel Bacha, Oliviera Messiaena, Johanna Christiana Heinricha Rincka a improvizácií bude poctou kráľovskému nástroju, jeho majstrom i umeniu jubilujúceho slovenského organistu, pedagóga a dlhoročného kantora vo Veľkom evanjelickom kostole Jána Vladimíra Michalka. „Hra na organe je prejavom vôle naplnenej víziou večnosti,“ napísal slávny francúzsky organista a skladateľ Charles-Marie Widor. Príďte sa jej dotknúť.

//

Trvanie koncertu: 70 minút
Vstupenky: 15 EUR / zľavnený 10 EUR

 

Partners