Medzinárodné majstrovské kurzy // máj 2022

Frederieke Saeijs (NL) - husle / 24. 5. 2022

Nino Gvetadze (GE/NL) - klavír / 27. 5. 2022

Festival Konvergencie pripravil ďalšie medzinárodné majstrovské kurzy s renomovanými interpretkami a lektorkami – huslistkou Frederieke Saeijs a klaviristkou Nino Gvetadze.

when and where

  • 24. 5. 2022 / UTOROK / 10.00 – 13.00
    Galéria Mesta Bratislavy (Mirbachov palác), Františkánske nám. 11
    Frederieke SAEIJS (NL) / masterclass – husle

for whom

  • Podujatie je určené študentom umeleckých škôl – Konzervatórií a hudobných akadémií, ale aj verejnosti (pasívna účasť)
  • Počet aktívnych účastníkov: 3 na každú masterclass
  • Počet pasívnych účastníkov: neobmedzený

application 

  • is neccessary for every participant online formulár do 20. 5. 2022
  • Účasť je bezplatná vďaka podpore partnerov, pretože #posúvamehudbuďalej
 

lectors

Frederieke SAEIJS (NL)

husle, Royal Conservatoire in The Hague, Universidad Alfonso X el Sabio in Madrid

huslistka výnimočná umením nezabudnuteľnej interpretácie. Saeijs, ktorá je pôvodom z holandského Haagu, bola v útlom veku hudobne vzdelávaná Suzukiho metódou výučby hry na husliach. V štúdiu neskôr pokračovala na Royal Conservatoire v Haagu (M. van der Walt, L. Korff de Gidts, P. Brunt, J. Walta). Absolvovala majstrovské kurzy  u významných umelcov H. Krebbersa a B. Kushnira. Počas vysokoškolského štúdia na University Jacobs School of Music v Bloomingtone (USA) pracovala pod vedením M. Fuksa. Už počas tohto obdobia vynikala obdivuhodnou jedinečnou muzikalitou, ktorú vnímali aj tí najskúsenejší umelci. Stala sa víťazkou množstva prestížnych husľových súťaží (International Violin Competition Long-Thibaud v Paríži, Princess Christina Competition, National Violin Competition Oskar Back, Vriendenkrans Competition of the Concertgebouw, the Elisabeth Everts Prize, Georges Enescu International Violin Competition Grachtenfestival Conservatoire Competition. Jej nenapodobiteľné interpretačné majstrovstvo zaujalo popredných dirigentov (J. Darlington, A. Hermus, N. Järvi, O. Knussen, K. Kobayashi, F.Layer a i. ) a svetové hudobné telesá (Beethoven Orchester Bonn, Britten Sinfonia, Concertgebouw Chamber Orchestra, Dortmund Philharmoniker, Orchestre National de France, New Japan Philharmonic Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, Residentie Orchestra The Hague, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Russian National Orchestra, St. Petersburg Philharmonic Orchestra). F. Saeijs si naživo zahrala počas vysielania v Radio France Montpellier, Radio Suisse Romande, Radio 3 a 4 v Holandsku. Nahrala množstvo významných diel svetovej husľovej literatúry  (Sonáty M. Ravela, O. Respighiho, E. Granada). Medzi jej posledné nahrávky patria sonáty pre sólové husle E. Ysaÿea. Elegancia, ladnosť, výnimočný cit pre hru, neopísateľná pozornosť a sústredenie sa v každej chvíli tvorby tónu sa násobia v komornom zoskupení Arosa Trio a pretkávajú poslucháčovu prítomnosť transcendentálnym vnútorným zážitkom. Trojitú silu jedinečnosti a harmónie reprezentujú okrem F. Saeijs skvelé interpretky  N. Gvetadze (klavír), M. Bogdanovic (violončelo), ktoré sa pravidelne zúčastňujú so svojim triom festivalov komornej hudby. Saeijs sa okrem toho stabilne venuje aj podporovaniu mladých talentov prostredníctvom aktívnej výučby  (Royal Conservatoire in The Hague, Universidad Alfonso X el Sabio in Madrid) a vedeniu majstrovských kurzov (Nemecko, Španielsko, Švajčiarsko, Taiwan, Holandsko, USA). Hrá  husliach „Reine Elisabeth“, najdrahšom nástroji zakúpeným Dutch Musical Instruments Foundation, vyrobeným P. Guarnerim (1725).

NINO_352_A4

Nino GVETADZE (GE/NL)

klavír, Rotterdam Conservatory - Codarts

klaviristka známa farebným a delikátnym štýlom hry študovala hru na klavíri v rodnom Gruzínsku (V. Tumanišvili, N. Gabunia, N. Chubutia). Po ukončení štúdia sa presťahovala do Holandska, kde pôsobila ako členka klavírneho tria s F. Saeijsovou a M. Bogdanović. N. Gvetadze hrala pod taktovkou významných dirigentov (M. Plasson, Y. Nézet-Séguin, M. Tabachnik a i.) a spolupracovala s orchestrami svetového formátu (Holandská filharmónia, Müncher Symphoniker a i.). Medzi jej najväčšie úspechy patrí získanie 2. miesta (Ceny kritiky a publika) na Medzinárodnej súťaži F. Liszta v r. 2008 v Rusku a získanie prestížneho ocenenia Borletti-Buitoni Trust Award (2010). V r. 2018 — 2019 bola N. Gvetadze tvárou Rádia Classic FM Netherlands. Holandská televízia odvysielala koncert, ktorý odohrala s Brodsky Quartet. N. Gvetadze účinkovala v dokumente BBC4 Story of Music a hrala naživo v holandskej televízii na nástrojoch H. Berlioza a V. Horowitza. N. Gvetadze spolupracuje s vydavateľstvom Challenge Classics, pre ktorý nahrala CD Ghosts s 24 prélúdiami F. Chopina. Album sa stretol s uznaním kritiky a dostal sa aj na zoznam nahrávok nominovaných na „Preis der deutschen Schallplattenkritik“. Z ďalších CD možno spomenúť nahrávky klavírnych diel Musorgského (Brilliant Classics) a Rachmaninova (Prelúdiá op. 23 a op. 32) pre label Etcetera. Najnovšie CD N. Gvetadze Visions, venované anglickému skladateľovi C. Scottovi, bolo zaradené do zoznamu najlepších nahrávok r. 2019 holandských novín Volkskrant a Het Parool. N. Gvetadze hrá na nástroji Steinway Grand Piano zapožičanom od Holandskej národnej nadácie spravujúcej hudobné nástroje. Okrem kariéry klaviristky pôsobí N. Gvetadze aj ako umelecká riaditeľka festivalu Naarden International Piano Festival, ktorého je spoluzakladateľkou. Pedagogicky pôsobí na Rotterdam Conservatory – Codarts.

prihlasovanie do: 20. 5. 2022

more information: info@konvergencie.sk

partners

Medzinárodné majstrovské kurzy sú realizované s podporou Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. 
Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

www.eeagrants.sk

Supported using public funds by the Slovak Arts Council.

Partners: Nadácia mesta Bratislavy, Galéria mesta Bratislavy and Konzervatórium Bratislava.

We thank other partners and media partners.