Jerusalem Quartet (Izrael)

„Vášeň, precíznosť, vrúcnosť a hrejivý súzvuk, toto sú poznávacie znamenie tohto exelentného izraelského kvarteta.“
Toto hodnotenie Jerusalem Quartet pochádza z New York Times. Od svojho založenia v sezóne 1993/1994 a následného debutu v roku 1996 nastúpili izraelskí hudobníci na cestu umeleckého rastu a dozrievania, ktorá sa premietla do širokého repertoáru stvárneného s hlbokým porozumením. Toto hudobné putovanie sa stále nesie v znamení rovnakej energie a zvedavosti ako v začiatkoch súboru. Jerusalem Quartet pokračuje v tradícii kvartetovej hry, ktorú sa mu darí rozvíjať unikátnym spôsobom. Súboru sa podarilo nájsť plný plný hrejivý zvuk s vyváženými hlasmi, ktorý umožňuje precizovať interpretácie klasického repertoáru rovnako ako skúmať diela rozličných žánrov a epoch. Súbor profituje zo spolupráce s výnimočnými umelcami ako Martin Fröst, Steven Isserlis, Sharon Kam, Elisabeth Leonskaja, Alexander Melnikov či András Schiff, pričom každý z hostí sa stáva integrálnou súčasťou súboru a súčasne ho obohacuje o niečo nové.
Jerusalem Quartet je pravidelným a obľúbeným hosťom najprestížnejších svetových pódií. Za zvlášť priaznivé možno označiť jeho prijatie v USA, kde sa predstavil v New Yorku, Chicagu, Clevelande, Los Angeles, Philadelphii i Washingtone. Aj v Európe je umenie súboru vysoko cenené, predstavil sa renomovaných koncertných sieňach ako Zürich Tonhalle, Herkulessaal v Mníchove, Wigmore Hall v Londýne, i v parížskej Salle Pleyel. Teleso vystupovalo v Auditorium du Louvre Paris, Laeiszhalle Hamburg a na festivaloch ako Schubertiade Schwarzenberg, Verbier Festival, Rheingau Musikfestival a ďalších.
Jerusalem Quartet nahráva exkluzívne pre vydavateľstvo Harmoniu mundi. Albumy s Haydnovými sláčikovými dielami a Schubertovým kvartetom „Smrť a dievča“ získalo množstvo ocenení vrátane Diapason d'Or, BBC Music Magazine Award v kategórii komorná hudba i ceny ECHO Klassik. V januári 2014 zaznamenala podobný úspech nahrávka kvartet Janáčka a Smetanu.
Po úspešnej sezóne 2014/2015, ktorá zahŕňala turné po Severnej a Južnej Amerike, Ázii a Európe, oslávil Jerusalem Quartet 20. výročie svojej existencie nahrávkou Beethovenovho opusu 18 (Harmonia mundi). Programy kvarteta zahŕňajú aktuálne diela Dvořáka, Haydna, Brahmsa a Bartóka, vrátane viacerých špeciálnych projektov, napríklad kompletu Bartókových kvartet a kvintetových programov so Sirom Andrásom Schiffom.

jerusalem-quartet.com