Séria koncertov neúnavného hudobníka, organizátora a riaditeľa festivalu komornej hudby Konvergencie Jozefa Luptáka a jeho priateľov s názvom “JL turné” pokračuje po niekoľkomesačnej „pandemickej“ pauze piatym koncertom v Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici. V prvej časti zaznie tretia Bachova Suita pre sólové violončelo v podaní Jozefa Luptáka a Antifona Mariána Vargu pre violončelo a klavír. Mimoriadne úspešný projekt Vargových Piesní v komorných aranžmánoch Vladislava Šarišského, ktorý vznikol minulý rok, prinesie atraktívna zostava umelcov – talentovaná a svojím citlivým autentickým prejavom ojedinelá speváčka Sisa Fehér, ktorá v súčasnosti študuje na Kráľovskej akadémii v Kodani, fenomenálny trubkár Oskar Török disponujúci citom a nadhľadom nadžánrového hudobníka, originálny a výnimočný klavirista s myslením skladateľa Vladislav Šarišský a violončelista Jozef Lupták, dlhodobý priateľ a aj spoluhráč Mariána Vargu.

JL turné #5 / Bach & Varga / 18.6.2021 / 19:00 / Evanjelický kostol, Banská Bystrica

ÚČINKUJÚ / ARTISTS

Jozef LUPTÁK – violončelo
Sisa FEHÉR – spev
Vladislav ŠARIŠSKÝ – klávesy, aranžmány
Jozef LUPTÁK – violončelo
Oskár TÖRÖK – trúbka

PROGRAM / PROGRAM
J. S. Bach (1685 – 1750): Suita č. 3 C dur BWV 1009 pre sólové violončelo
**
M. Varga (1947 – 2017): Antifona pre violončelo a klavír
**
M. Varga / K. Peteraj: Ľalia poľná
M. Varga / K. Peteraj: Slnečnice
M. Varga / K. Peteraj: Pomôž mi
M. Varga / B. Filan: Možno
M. Varga / K. Peteraj: Piesne z kolovrátku 1
M. Varga / K. Peteraj: Piesne z kolovrátku 2
M. Varga / M. Válek: Smutná ranná električka
M. Varga / K. Peteraj: Pošta
M. Varga / K. Peteraj: Voda
M. Varga / K. Peteraj: Z ďatelín
M. Varga, P. Hammel / R. Skukálek: S rukami vo vreckách

Vargove piesne v novom šate
Klávesista a skladateľ Vladislav “Slnko” Šarišský už viackrát dokázal, že hudbe Mariána Vargu rozumie. Teraz zaranžoval jeho pesničky pre nezvyčajné obsadenie. Namiesto obvyklého Pavla Hammela je tu mladá speváčka Sisa Fehér, ktorá sa doteraz pohybovala medzi džezom a world music. Aj ona si dokázala tieto pesničky prisvojiť vkusne a muzikálne – s citom k originálu a zároveň s vlastným vkladom. Vargove klasické korene v tomto nadžánrovom projekte pripomína violončelista Jozef Lupták, kým hráč na trúbku Oskar Török do zvuku kvarteta vnáša džezové postupy.
Oliver Rehák

Sisa Fehér: “Vďaka tomuto projektu som dostala možnosť spoznať hudbu Mariána Vargu tak dôverne, ako sa patrí k následnej úctivej interpretácii, a tým pádom si vytvoriť intímny vzťah k jeho tvorbe, ktorá pre mňa odteraz už vždy bude nadčasovým klenotom.”

Slnko: “Marián za nástrojom odsedel hodiny a hodiny, až prišiel na spôsob, ako z neho cez prsty dolovať kvality, ktoré boli okamžite priraditeľné k jednému jedinému muzikantovi na tejto planéte.”
Koncert JL turné z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia