Majstrovský kurz / Olli Mustonen (FI) klavír

21/02/2024

Bratislava

Pozývame Vás na majstrovské kurzy klavírnej hry s vynikajúcim fínskym klaviristom Olli Mustonenom, ktoré sú určené študentom umeleckých škôl – konzervatórií, vysokých škôl a akadémií, ale aj verejnosti (pasívna účasť).

 

kedy a kde

 • 21. 2. 2024 / STREDA / 10:00 – 13:00

 • Dvorana VŠMU

pre koho

 • Majstrovský kurz je určený pre študentov umeleckých škôl – konzervatórií a hudobných vysokých škôl akadémií, ale aj verejnosti (pasívna účasť). 

 • Počet aktívnych účastníkov: max. 4 
 • Počet pasívnych účastníkov: neobmedzený

prihlásenie 

 • prihlásenie pre aktívnych aj pasívnych participantov je potrebné cez online formulár do 31. 1. 2024
 • Aktívni účastníci hradia administratívny poplatok vo výške 20 EUR.
 • Pasívna účasť je bezplatná vďaka podpore partnerov, pretože #posúvamehudbuďalej
 

lektor

Olli MUSTONEN (FI)

klavír

všestrannosť fínskeho umelca pripomína veľkých majstrov ako Sergej Rachmaninov, Feruccio Busoni alebo George Enescu, ktorí boli interpretmi, dirigentmi i skladateľmi zároveň. Rodák z Helsínk sa od detstva venoval hre na čembale, neskôr študoval klavír a kompozíciu. Medzi jeho pedagógov patrili Ralf Gothoni, Eero Heinonen a Einojuhani Rautavaara. Olli Mustonen koncertuje po celom svete, ako sólista spolupracoval s najvýznamnejšími symfonickými orchestrami v Berlíne, Paríži, Londýne, New Yorku, Chicagu, Clevelande, Amsterdame, Viedni, Prahe či Jeruzaleme. Od roku 2021 pôsobí ako šéfdirigent Filharmónie v Turku, je tiež hlavným hosťujúcim dirigentom Laponského komorného orchestra. Na obidvoch postoch diriguje orchestrálne koncerty a uvádza komornú hudbu i sólové recitály. Je zakladateľom Helsinki Festival Orchestra, s ktorým absolvoval turné v Európe, Japonsku a Číne, bol rezidenčným umelcom orchestra Camerata Zürich. Olli Mustonen sa popri kariére klaviristu a dirigenta intenzívne venuje tvorbe komornej hudby a komponovaniu pre orchester. Fínsky národný epos Kalevala ho inšpiroval k vytvoreniu Symfónie č. 3 Taivaanvalot’ pre tenor, violončelo a klavír, ktorú uviedol v Londýne, Amsterdame a Hongkongu spolu s Ianom Bostridgeom a dlhoročným komorným partnerom Stevenom Isserlisom. V roku 2020 dostal od Beethovenho domu v Bonne (Beethoven-Haus Bonn) objednávku na vytvorenie Sláčikového sexteta pri príležitosti 250. výročia skladateľovho narodenia. Medzi jeho posledné diela patrí Apoteóza in memoriam Pablo Casals vytvorená pre Kronberg Academy. V roku 2019 bola Ollimu Mustonenovi udelená prestížna Hindemithova cena, je tiež držiteľom viacerých národných cien za zásluhy v umení. V jeho rozsiahlej diskografii patrí významné miesto CD s dielami Dmitrija Šostakoviča a Charlesa-Valentina Alkana, ktoré získali ceny Edison a Gramophone. Medzi ostatné nahrávky patria klavírne koncerty Beethovena a Prokofieva s Fínskym rozhlasovým symfonickým orchestrom pod taktovkou Hannu Lintu.

linky

 • http://www.ondine.net/?lid=en&cid=3.2&oid=196
 • http://www.schott-music.com/shop/persons/az/olli-mustonen/
 • https://www.jamesbrownmanagement.com/artists/olli-mustonen/

prihlasovanie do: 31. 1. 2024

viac informácií: info@konvergencie.sk

partneri

Festival Konvergencie 2024 a vzdelávacie podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partnerom podujatia je Hudobná a tanečná fakulta VŠMU.

Ďakujeme aj ďalším partnerom a mediálnym partnerom.