Majstrovský kurz / Nils Økland (NO), husle, hardangerské husle

22/05/2023

Banská Bystrica

Pozývame vás na majstrovský kurz s vynikajúcim nórskym huslistom, improvizátorom, skladateľom určený pre huslistov a world music hráčov
 

kedy a kde

pre koho

  • Podujatie je určené študentom umeleckých škôl – Konzervatórií a hudobných akadémií – huslistom a hráčom world music, ale aj verejnosti (pasívna účasť)
  • Počet aktívnych účastníkov: max. 3 
    Počet pasívnych účastníkov: neobmedzený

prihlásenie 

  • prihlásenie pre aktívnych aj pasívnych participantov je potrebné cez online formulár do 15. 5. 2023
  • Účasť je bezplatná vďaka podpore partnerov, pretože #posúvamehudbuďalej
 

lektor

Nils ØKLAND (NO)

husle, hardangerské husle, viola d´amore

nórsky skladateľ a multiinštrumentalista je považovaný za majstra hry na hardangerských husliach (tradičnom nórskom sláčikovom nástroji), no v jeho tvorbe sa prelínajú vplyvy tradičnej, klasickej, súčasnej hudby i jazzu. Od 80. rokov 20. storočia sa venuje prevažne interpretácii vlastnej tvorby v rôznych formáciách. Vystupuje s kapelou Nils Økland Band (R.-E. Nystrøm, H. M. Stene, M. Eilertsen, S. Apeland), účinkuje v duu s organistom Sigbjørnom Apelandom, koncertuje aj ako sólista. Pravidelne spolupracuje s vynikajúcimi škandinávskymi umelcami ako Per Steinar Lie a Vegard Fossum (Lumen Drones), Engegaard Quartet, Løver og Tigre, Balkanemblet, Arve Henriksen, Christian Wallumrød a i. Nils Økland vydal 4 albumy v známom vydavateľstve ECM: Monograph, Lysøen, Lumen Drones a Kjølvatn. Nahrávka kapely Nils Økland Band s názvom Lysning, ktorá vyšla v roku 2017 vo vydavateľstve Hubro, získala cenu Spellemannprisen, označovanú aj ako nórska Grammy. Vlastný debutový album Blå harding vydal Nils Økland na vlastnom labeli Morild. V Øklandovej hudbe sa spájajú svety súčasnej hudby a tradičných nórskych harmónií. Jeho výnimočná virtuozita a cit vypĺňajú prázdno oddeľujúce ľudové hudobné formy od voľnej improvizácie a modernej kompozície. Nils Økland je už po druhýkrát členom medzinárodnej poroty Skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie.

prihlasovanie do: 15. 5. 2023

viac informácií: info@konvergencie.sk

partneri

Medzinárodné majstrovské kurzy sú realizované s podporou Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. 
Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

www.eeagrants.sk

Festival Konvergencie 2023 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partnermi Majstrovského kurzu sú aj Konzervatórium J.L. Bellu, Akadémia umení v Banskej Bystrici.

Ďakujeme aj ďalším partnerom a mediálnym partnerom.