Úspešný medzinárodný projekt festivalu Konvergencie s názvom Building Bridges sa vracia do Banskej Bystrice. Tentokrát sa k violončelistovi Jozefovi Luptákovi, akordeonistovi Borisovi Lenkovi a klarinetistovi Branislavovi Dugovičovi pridá známy nórsky improvizátor, skladateľ a huslista Nils Økland.
 
V Øklandovej tvorbe sa originálnym spôsobom prelínajú svety ľudovej, klasickej a súčasnej hudby, ako aj jazzu. Výsledkom sú atmosférické severské zvukové krajiny, ktorých sugestívnu atmosféru definuje podmanivý zvuk hardangerských huslí. Časopis The Wire opísal Øklandovu hudbu ako globálny folk bez nostalgie, no kritici často prízvukujú, že kto chce spoznať mágiu okamihu, ktorou vládne tento umelec, musí ho počuť naživo. Preto príďte 22. mája do Hogo Fogo Jazz & Art Clubu v Banskej Bystrici, kde spoločne so slovenskými hudobníkmi zahrá svoje vlastné, ale aj slovenské, nórske, židovské a rómske piesne.

stavanie hudobných mostov,
prečo? a pre koho?

Ak sa chcete dostať z jedného brehu rieky na druhý, najlepším spôsobom je posta- viť most. Ak ho postavíte, môžu tadiaľ totiž chodiť aj iní ľudia. Ak chcete prekonať hlboké údolie, opäť bude najlepšou možnosťou most, cez ktorý môžete pokojne prejsť na druhú stranu a spoznať „druhý breh“ rieky alebo údolia, spolu s ďalšími ľuďmi. Vytvárate tak priestor nielen pre seba, ale tiež pre priateľov, komunitu, mesto, krajinu, pre celý svet.


building bridges

je hudobný projekt s rovnakým cieľom. Vytvára symbolický most medzi vzdialenými svetmi, ktoré by pravdepodobne nenadviazali kontakt. Ich obyvatelia by sa pozorovali z veľkej diaľky a vytvárali si vlastné predstavy o „tom druhom brehu“. Nebyť mosta, možno by sa nikdy nestretli, nikdy by nemali možnosť prepojiť svoje energie do jedného prúdu hudobnej tvorby. Môžete si položiť otázku, čo majú spoločné nórsky jazzový kontrabasista, spevák a skladateľ Steinar Rak- nes, ktorý spolupracoval s hviezdami ako Chick Corea, Bobby McFerrin či Michael Brecker, Čavalenky, rómsky raper z Holíča, mladá ukrajinská huslistka Julia Roshko a multižánroví hudobníci, klarinetista Braňo Dugovič a akordeonista Boris Lenko. To je toľko svetov dokopy, že vzniká neviditeľná pavučina mostov a prepojení, ktorá vytvára nový (hudobný) svet. Prečo a pre koho to vlastne robíme? Vieme, že jedným projektom zmeniť svet nemôžeme. Môžeme ho meniť vlastnými rozhodnutiami, môžeme priniesť na pódium tých, ktorí sú v našej spoločnosti zraniteľnejší, slabší či ponižovaní. Keď sa započúvame do rómskych, židovských či ukrajinských melódií, už len cez toto neviditeľné bohatstvo môžeme prijať viac ako si dokážeme pripustiť. Keby hudba mohla inšpirovať a formovať naše každodenné spolužitie, spoločen- sko-politické debaty a vytvárať most dôvery medzi Slovákmi a minoritami, mali by sme sa všetci lepšie. Skúsme sa inšpirovať aj tým, čo dnes večer budeme počuť. Možno bude o pár hejtov, nadávok, ponižujúcich slov či dokonca vystrelených ná- bojov menej. Dal by Boh, aby to tak bolo.


jozef lupták violončelista, staviteľ mostov

Podporené Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Grantov EHP. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.

Spoločným úsilím k inkluzívnej Európe

#eeagrants  #SPOLOCNEzaDOBREnapady 


 

Partneri